Кібернетика в СРСР Історія однієї лженауки

Tagged Under : , , , ,


« Зародження кібернетики   |   Кібернетика - що це »

Одним з вельми поширених в сьогоднішній Росії пропагандистських міфів є міф про сталінські гоніння на кібернетику. Полягає він приблизно в наступному.
На Заході розумні люди придумали нову науку кібернетикові, а у нас же сталінські сатрапи і мракобіси оголосили її буржуазною лженаукою, піддали гонінням, що мало катастофічеськіє наслідки і привело до гігантського відставання СРСР в області обчислювальної техніки і інформаційних технологій.
Часто ще спливає фраза “кібернетика - продажна дівка імперіалізму”, що приписується то Сталіну, то Жданову, втім деякі вважають, що продажною дівкою Лисенко називав генетику. Вже було опубліковано декілька непоганих статей, нічого що не залишають від цього міфу; див., наприклад, цю: http://www.specnaz.ru/istoriya/408/

Ці роботи показують, що ніяких “антикібернетичних” гонінь не було, а була пара мало ким читанних статей, що критикують деякі філософські аспекти нового наукового напряму і що не призвели ніяких оргвисновків або заборон.
Зрозуміло, фраза про “продажну дівку імперіалізму” була придумана якимсь дотепником з радянських м.н.с.-ов вже в хрущовські часи відлиги і ніколи не вимовлялася ні Сталіном, ні Ждановим, ні Лисенко, ні про кібернетику, ні про генетику.

Більш того, було вже багато хороших матеріалів про історію розвитку обчислювальної техніки в СРСР, що ясно показують, що саме в сталінські роки у нас успішно створювалися перші комп’ютери, звані тоді ЕОМ, а значне відставання від американців в цій області почалося з кінця 60-х років.
Проте, мало хто описував історію кібернетики в СРСР в роки після передбачуваних гонінь, в хрущовський-брежнєвський час. Адже розумно було б чекати, що коли кібернетика була офіційно визнана в СРСР дуже важливою і потрібною наукою, після напряму туди гігантських засобів і ресурсів, була отримана якась велика віддача. Ось про це-то мені і хочеться тут поговорити.
Історія розвитку кібернетики


Схожі записи